Wiesz co wspólnego ma wątroba z operacją? Sprawdź, może się okazać, że właśnie Twoja wątroba potrzebuje pomocy!!

Trochę ciekawych informacji

Wątroba zlokalizuje się pod prawym łukiem żebrowym oraz częściowo pod lewym łukiem żebrowym w części nadbrzusznej. Zbuduje ją lewy i prawy płat, które oddziela więzadło sierpowate. Przez więzadło wieńcowe łączy się z przeponą. To największy organ w naszym organizmie, który spełnia mnóstwo funkcji metabolicznych. Doprowadza do rozpadu węglowodanów, białek, tłuszczów. Dezaktywuje i detoksykuje hormony oraz substancje obce. Większość toksyn oraz bakterii występujących we krwi jest neutralizowanych do 99% . Może unieszkodliwić przed wypłynięciem krwi do ogólnego krwiobiegu.

Wątroba jest bardzo unaczyniona. Ponieważ spływa do niej krew z całej jamy brzusznej. Przepływ krwi przez wątrobę to 1,5 litra na minutę. Żyła wrotna drenuje krew ze śledziony, żołądka, trzustki, jelit oraz przełyku.

W sytuacji kiedy wątroba nie pracuje prawidłowo zwiększa się ciśnienie w systemie żylnym. Spowoduje to przewlekłą niewydolność lub dysfunkcję. Powodując odprowadzenie krwi do innych naczyń żył. Krew żylna, która odchodzi od okolicy rozworu przełykowego powoduje refluks.

Terapia przed operacją

Uważam terapię wisceralną za świetne przygotowanie organizmu. Ponieważ często występują powikłania po anestezjach jakimi są przeciążenia wątroby.

Mobilność trzewi (a w tym wypadku wątroby) jest zależna od powierzchni ślizgu narządów. Zmieniona elastyczność, napięcie więzadeł wątroby (w wyniku jej przeciążenia, stresu, złej diety) może ograniczyć ruchomość oraz prawidłową pracę. Manipulacyjne techniki manualne wpływają na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych (rozluźniając je). Techniki wisceralne stosowane podczas terapii wpływają na odpływ chłonki. Powoduje zmianę napięcia struktur unikając zwiększenie ciśnienia w systemie żylnym, zmieniając napięcie więzadeł, poprawiając jej elastyczność oraz pracę.

Zatem stosowanie terapii wisceralnej przed planowaną operacją może pomóc uniknąć częstych powikłań po znieczuleniu. Prawidłowo funkcjonująca wątroba powinna szybko i łatwo dezaktywować środki podawane podczas zabiegów operacyjnych. Pacjent sprawniej dochodzi do siebie, dzięki czemu szybciej można wprowadzić rehabilitację.

Zachęcam Was moi drodzy do wizyty u fizjoterapeuty i poddaniu się terapii wisceralnej wątroby. Pomoże to uniknąć częstych powikłań po znieczuleniu ogólnym.