W internecie można znaleźć dużo informacji o przeponie, jej budowie, funkcji, o nieprawidłowych objawach funkcjonowania. Dlaczego mówi się o tym, po co szkolenia i tłumaczenia pacjentowi o jej ważności? Przecież on przychodzi tylko z bólem kręgosłupa…Mimo, że moi koledzy i koleżanki po fachu robią super robotę! Pisząc w social media, tłumacząc, opowiadając i pracując na niej w gabinecie. Jednak to w ciąż za mało. Pomimo iż społeczeństwo jest coraz lepiej poinformowane jak pracować nad własnym ciałem. To do mojego gabinetu trafiają pacjenci, którzy są zdziwieni kiedy opowiadam dlaczego przepona jest tak ważna w funkcjonowaniu organizmu.

To nie tylko oddychanie…

Przepona to nie tylko oddychanie, to narząd wielozadaniowy. Między innymi wspomaga stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa w trakcie wykonywania ruchu. Pomaga w porodzie, czy w wypróżnianiu się. Stanowi barierę antyrefluksową.
Jeżeli pracuje nieprawidłowo może zaburzyć pracę wielu układów w tym układu oddechowego, pokarmowego, limfatycznego, szkieletowego czy krwionośnego. Budowa oraz lokalizacja ma ważny wpływ układ kostno – mięśniowo – powięziowy.
Problemy jakie mogą wystąpić z nieprawidłowej pracy:

– bóle głowy, szyi oraz obręczy barkowej
– bóle odcinka piersiowego
– ograniczenie ruchomości żeber
– zastoje żylno – limfatyczne
– nieprawidłowa postawa
– ból w odcinku lędźwiowym + ograniczenia ruchomości kręgosłupa
– refluks żołądka

Trochę anatomii

Przeponę stanowią włókna poprzecznie prążkowane. Jej kształt to kopuła. Umieszczona w klatce piersiowej pod płucami a nad wątrobą i żołądkiem. Posiada przyczepy początkowe i końcowe.
Przyczep początkowy tworzą trzy części:

mostkowa – wyrostek mieczykowaty, rozcięgno mięśnia poprzecznego brzucha
żebrowa – chrząstka od VI do XII żebra
lędźwiowa – część przyśrodkowa na wysokości L1 – L4 przy więzadle podłużnym przednim i krążkach międzykręgowych, część boczna przy więzadle łukowatym przyśrodkowym i bocznym.

Przyczep końcowy – środek ścięgnisty.

Bark czy przepona?

W jaki sposób słabo pracująca przepona może się przyczynić do bólu obręczy barkowej? W końcu jest znacznie oddalona od barku?!
Z racji, iż przepona zaopatrywana jest czuciowo z dwóch miejsc. W takiej sytuacji ból pojawi się w dwóch różnych miejscach. W momencie podrażnienia opłucnej (lub otrzewną przepony) doprowadzi to do bólu okolicy obręczy barkowej. Dzieje się tak, gdyż nerw przeponowy wychodzi z segmentu C3 – C5. Z tego samego miejsca unerwiona jest skóra otaczająca obręcz barkową.

Przepona jest połączona z wieloma narządami w tym miedzy innymi z płucami. Płuca przyczepione są za pomocą więzadła kręgowo – opłucnego, który przyczepia się do C6 . Następnie powięziowo przechodzi w mięśnie pochyłe doprowadzając do ich napięcia. Pod mięśniami pochyłymi przebiega splot ramienny, który uwięźnięty z powodu napięcia wywołuje dolegliwość bólową barku. Dzieję się tak w wyniku tensegracji (napięcie przechodzące z jednego miejsca w drugie przez przyczepy, więzadła oraz powięź) prowadzi do przeciążenia z mięśnia przepony do okolicy barku, co finalnie może wywołać ból.

W takim razie praca nad prawidłowo funkcjonującą przeponą może zmniejszyć lub znieść problemy bólowe oraz inne dysfunkcje w organizmie. Dlatego tak często instruuje się Was pacjenci po co ćwiczenia prawidłowego oddechu są tak ważne. Namawiam aby poświęcić swój czas oraz uwagę na sprawdzenie jak pracuje Twoja przepona.

Należy jednak pamiętać, iż konsultacja z fizjoterapeutą jest waż, gdyż nie wszystkie podobne objawy  i dolegliwości muszą być wynikiem źle pracującego narządu jakim jest przepona.